Kalendarium våren 2023

Onsdag 25 januari 2023 kl. 18.30 Möt Einar Jolin – öppen föreläsning. Johannessalen, Församlingshemmet, Hamngatan 25, Vaxholm

Skådespelerskan Michaela Jolin besöker oss och berättar om sin far konstnären Einar Jolin.

Einar Jolin (1890–1976) är mest känd för sina naivistiska och expressionistiska verk. Han studerade tillsammans med Isaac Grünewald för Matisse i Paris. Jolin ingick även i konstnärsgruppen De åtta. Detta och mycket mera kommer Michaela Jolin berätta för oss.

Fri entré. Föreläsningen är öppen och inte bara för Konstföreningens medlemmar.

Max 60 deltagare. Anmälan behövs ej. Ansvarig: Kerstin Olander

Måndag 13 februari kl. 17 Riksdagsbiblioteket

Vi besöker Riksdagsbiblioteket av två skäl.

Den vaxholmsanknutne Åke Axelson, välkänd inredningsarkitekt och möbelformgivare,  har ritat och designat den omtalade och vackra inredningen.

Vi får också en inblick i hur ett bibliotek avsett för våra folkvalda fungerar. Det är ett specialbibliotek inom samhällsvetenskap och juridik. Riksdagens egen kunskapskälla, en del av demokratin och öppet för alla.

Innan vi får komma in måste vi genomgå en säkerhetskontroll, ungefär som på en flygplats.

Max 15 deltagare. Anmälningsavgift 50 kr. Anmälan via hemsidan senast 6 februari. Betalning av anmälningsavgiften senast samma datum till föreningens plusgiro 15788–3. Glöm ej skriva ditt namn och ”Riksdagsbiblioteket” på talongen. Adress: Storkyrkobrinken 7A, T-bana Gamla stan. Ansvarig: Peter Lundquist

Lördag 11 mars kl. 14 – 16 Redutten

Besök och workshop hos Eva Tuvhav Gullberg i hennes ateljé på Redutten, Rindö. Eva berättar kort om sin väg från UD till konsten innan vi själva får pröva på att skapa bl a med elefanttråd.

Som avslutning visar Johan Gullberg sin och Ulla Parkdals utställning i Kaponjären Våra horisonter (ca 30 min).

Max 12 deltagare. Anmälningsavgift 50 kr. Anmälan via hemsidan senast 4 mars. Betalning av anmälningsavgiften senast samma datum till föreningens plusgiro 15788–3. Glöm ej skriva ditt namn och ”Redutten” på talongen. Adressen är Rindövägen 5, ta vägfärjan från Vaxholm och därifrån promenad. Ansvarig Ulla Hedhammar

Torsdag 23 mars kl.18 Konstföreningens årsmöte

Lokal: Lilla caféet, Kanonen, Hamngatan 50.

Onsdag 12 april kl. 16 Konstfack

Onsdag den 12 april får vi en guidad tur på Sveriges största konstnärliga högskola med inriktningen konst, design och konsthantverk. Konstfack startade 1844 och här har många kreativa personer fått sin utbildning. Varje år studerar 900 studenter här. Under turen besöker vi olika spännande utbildningssalar och får även ta del av Konstfacks historia, skolan har bl a flyttat flera gånger.

Max 20 deltagare. Anmälningsavgift 50 kr. Anmälan via hemsidan senast 5 april. Betalning av anmälningsavgiften senast samma datum till föreningens plusgiro 15788–3. Glöm ej skriva ditt namn och ”Konstfack” på talongen. Adress: Telefonplan, t-bana från Danderyd till hållplats Telefonplan (bara en uppgång). Ansvarig: Kerstin Olander

Torsdag 4 maj kl. 16 rundvandring på Campus Frescati – Stockholms universitets huvudcampus

Stockholms universitet är inte bara kunskapens värld. Det är också en mångfald av byggnader och landskap från olika epoker.

Under denna visning kommer vi att titta närmare på några byggnader och konstverk inom Frescatiområdet. Vi kommer också att få ta del av något om platsens historia. Under visningen kommer vi att röra oss både inomhus och utomhus.

Universitetsmiljön i Frescati är i huvudsak präglad av tre arkitekter och deras kontor;

David Helldén, Carl Nyrén och Ralph Erskine. Området rymmer även ett antal äldre byggnader som uppförts för områdets tidigare verksamheter.

Många av konstverken på området har beställts och tillkommit på Statens konstråds initiativ.

Max 25 deltagare. Anmälningsavgift 50 kr. Anmälan via hemsidan senast 27 april, betalning senast samma datum till föreningens plusgiro 15788-3. Glöm ej att skriva ditt namn och ”Frescati” på talongen. Samling kl.15.45 utanför Stockholms universitets T-baneuppgång vid områdeskarta. Ansvarig: Maria Caldeman

Vaxholms vårsalong 13 – 21 maj

Vaxholms konstförening har som tradition att arrangera en vårsalong, som brukar möta stort intresse från såväl deltagande konstnärer som besökare. Årets Vårsalong kommer att ha vernissage lördag 13 maj, och sista dag söndag 21 maj. Lokalen blir Roddarhuset som tidigare. Vårsalongen är öppen för amatörer och professionella konstnärer som har anknytning till Vaxholm med omnejd. Anmälningsinformation kommer på vår hemsida.

Programmet som pdf